Czasy, w których do grona gotowych dań można było zaliczyć wyłącznie fasolkę po bretońsku ze słoika czy też mrożone pierogi z paczki, już dawno minęły. Poziom smakowitości tych potraw pozostawiał zresztą sporo do życzenia, więc nie dziwi to, że osoby, które miały okazję tych potraw próbować, nadal kojarzą wszelakie sklepowe gotowce z czymś mało wartościowym, raczej niskoodżywczym i po prostu niesmacznym.

O gotowych daniach

Gotowe dania są jednak zróżnicowane i nie należy traktować ich wszystkich tak samo. Nie da się natomiast ukryć, że stanowią one wygodne źródło pokarmu. Nierzadko wystarczy je odpakować i podgrzać, by po kilku minutach przejść do ich konsumpcji. Takie potrawy kupuje się teraz dosłownie wszędzie, po prostu na każdym kroku – czy to w dużym supermarkecie, czy to w małym osiedlowym sklepiku, czy to nawet na stacji benzynowej bądź w… drogerii!

O gotowcach w diecie

Gotowce są od tego, by ułatwiać ludziom życie i tak też właśnie należy do nich podchodzić, doceniając to, jak dużą wygodę w codziennym funkcjonowaniu mogą one zapewnić. Każdemu zdarzy się przecież czasem zapomnieć o przygotowaniu obiadu. Nawet najlepiej zorganizowane osoby miewają w życiu takie dni, w trakcie których brakuje im sił na wywiązywanie się z codziennych obowiązków, a w tym również i na gotowanie, które zajmuje jednak sporo czasu i pochłania niemałą ilość energii. Jednak jeśli mamy czas i chęci, to na pewno lepszym pomysłem jest przygotowanie pysznej i zdrowej owsianki. Gotowe dania szczególnie mocno upodobali sobie pracownicy dużych korporacji, nastawieni na rozwój kariery, ale też i uczniowie oraz studenci, którzy z uwagi na ciągłe przesiadywanie w książkach nie chcą tracić ani chwili na zrobienie chociażby zwykłych kanapek. Gotowe dania są właśnie takim szybkim ratunkiem, a niekoniecznie musi to być ratunek niezdrowy.

Zwłaszcza wśród polskich konsumentów utarło się stwierdzenie, że gotowce zawsze są czymś niezdrowym i po prostu złym, ale na szczęście nie jest to prawda, co łatwo ocenić, gdy zwróci się uwagę chociażby na współczesne dania w słoikach. Bardzo często nie ma w nich konserwantów, barwników czy też stabilizatorów bądź wzmacniaczy smaków. Takie dania są pasteryzowane i w ten sposób zabezpieczane przed utratą jakości. Pasteryzacja jest bowiem jedną z lepszych naturalnych metod konserwacji żywności.