Skóra dojrzała ma inne potrzeby niż młoda cera. Warto wiedzieć jak o nią zadbać, żeby powstrzymać oznaki starzenia się.

Zabiegi specjalistyczne

W codzienną dbałość o skórę dojrzałą można włączyć specjalistyczne zabiegi. Pozwolą one przywrócić cerze blask, zniwelować oznaki starzenia się skóry. Jakimi zabiegami warto się zainteresować? Skóra dojrzała może polubić się na przykład z „wampirzym liftingiem”, czyli z mezoterapią osoczem bogatopłytkowym. Zabieg polega na ostrzykiwaniu skóry preparatem pozyskanym z osocza pacjenta – nie ma więc tu żadnego ryzyka, że preparat ten się nie przyjmie. „Wampirzy lifting” pomaga w redukcji przebarwień, blizn czy zmarszczek, ujędrniając skórę i wizualnie odmładzając ją. Innym zabiegiem, na który warto się zdecydować jest klasyczna mezoterapia igłowa polegająca na nakłuwaniu skóry i podawaniu do niej preparatów, w których znajdziemy na przykład kolagen i cały koktajl substancji odżywczych, mających na celu widoczne odmłodzenie. Tego typu zabiegi warto wykonywać w renomowanych, sprawdzonych salonach kosmetycznych. Powikłania po źle wykonanym zabiegu mogą być bowiem bardzo poważne. Ostrzykiwanie różnego rodzaju czy terapię kwasami powinny przeprowadzać tylko wykwalifikowane osoby.

Regularna pielęgnacja

Dojrzała cera polubi się również z regularną, codzienną pielęgnacją. Nie ma bowiem lepszego sposobu na zachowanie młodego wyglądu skóry jak systematyczna dbałość o cerę. W jaki sposób pielęgnować skórę dojrzałą? Produktem, który ma udowodnione działanie przeciwzmarszczkowe jest retinol. Dobrze jest go włączyć do codziennej pielęgnacji w postaci na przykład serum czy kremu. Ponieważ retinol ma działanie fotouczulające nie należy go stosować w wysokim stężeniu na dzień a podczas całej kuracji powinno się chronić skórę filtrami UV. Jaki krem z filtrem SPF 50 do twarzy wybrać? Dobrym wyborem na słoneczny dzień będzie produkt o szerokim spektrum działania, chroniący przed promieniowaniem UVA, UVB, podczerwonym czy światłem niebieskim. Zminimalizuje on ryzyko przebarwień, a chroniąc przed wnikającym w skórę promieniowaniem, spowolni procesy starzenia. W codzienną pielęgnację warto też włączyć kwas hialuronowy czy kolagen, których z wiekiem w skórze ubywa. Działanie przeciwstarzeniowe wy

Joga twarzy i masaże

Żeby lepiej zadbać o skórę twarzy, warto też regularnie przeprowadzać tak zwaną jogę twarzy i wykonywać odpowiednie masaże. Pomogą one zachować owal, poprawią krążenie, ujędrnią i uelastycznią skórę. Każdego dnia warto poświęcić kilka chwil na wykonanie ćwiczeń w obrębie czoła, kości żuchwy czy skóry szyi. Aplikując na skórę kremy lub sera można używać rollerów lub płytki gua sha. Pomogą one nie tylko dokładnie rozprowadzić produkt, ale też poprawią krążenie, zrelaksują spięte mięśnie twarzy, pomogą w likwidacji opuchnięć czy cieni pod oczami. Jeszcze lepsze efekty osiągniemy trzymając roller i płytkę w lodówce – schłodzone dodatkowo pobudzą skórę twarzy.

Cera dojrzała wymaga przede wszystkim systematycznej pielęgnacji i bieżącego odpowiadania na jej potrzeby. Zmarszczki pojawiają się bowiem najszybciej na skórze przesuszonej, narażonej na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.