Kawa to niezwykle popularny napój, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia swojego dnia. Rodzajów kawy jest ogromna ilość, a każda z nich ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Kawa rozpuszczalna jest jedną z najpopularniejszych odmian kawy, po jaką sięga wiele osób. Racząc się tym napojem, raczej nie zastanawiamy się nad tym, jak wpływa na nasz organizm. Przystańmy więc na chwilę i zbadajmy, czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa i bezpieczna dla naszego organizmu.

Skład kawy rozpuszczalnej.

Kawa rozpuszczalna powstaje w wyniku palenia, mielenia oraz parzenia nasion. W składzie takiej kawy możemy znaleźć – najczęściej – magnez, wapń, cukry, przeciwutleniacze i to, co najważniejsze, a więc kofeinę. Skład kaw rozpuszczalnych może się jednak od siebie różnić, co jest w tym przypadku zależne od jej producenta. Niektórzy zn ich mogą do kaw rozpuszczalnych dodawać sztuczne barwniki i konserwanty, które wpływają – między innymi – na jej smak.

Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?

Niektóre osoby uważają, ze kawa rozpuszczalna wpływa negatywnie na nasz organizm. Co równie istotne, z racji tego, że jest to napój rozpuszczalny, możemy w takiej kawie znaleźć o wiele mniej kofeiny. Wracając jednak do zdrowia – w większości kaw możemy znaleźć substancję nazywaną akrylamidem, która to uznawana jest za niebezpieczną i rakotwórczą. Tego rodzaju substancje możemy znaleźć także i w innych odmianach kaw – jednak, na przykład, w kawie świeżo palonej zawartość akrylamidu jest o wiele niższa.