Odpowiedni poziom koncentracji jest wymagany nie tylko w życiu zawodowym, lecz także i prywatnym. Nie ulega jednak wątpliwościom, że to właśnie w pracy czy na studiach skupienie jest nam najbardziej potrzebne. Codziennie jednak jesteśmy narażeni na ogromną ilość tak zwanych rozpraszaczy, przez co ciężko jest nam ukierunkować uwagę na określoną myśl czy zadanie, a to w bezpośredni sposób przekłada się również na naszą produktywność. Problemy z koncentracją mogą być także bezpośrednio związane z naszym stanem emocjonalnym, lub nawet zdrowotnym. Jeżeli miewasz trudności ze skupieniem się, podpowiemy, jak można temu zaradzić.

Co odwraca naszą uwagę?

Rozwój technologiczny sprawił, że nie wyobrażamy sobie życia bez pewnych urządzeń, takich jak smartfon. To właśnie za jego pomocą jesteśmy w stanie na bieżąco śledzić wydarzenia ze świata, jak i pozostawać w kontakcie z bliskimi czy klientami. Nie ma jednak co ukrywać, że o ile smartfon jest ogromnym udogodnieniem, tak też stać się może naszym przekleństwem. Nieustannie wręcz przychodzące powiadomienia z różnych aplikacji czy wiadomości, na które – choć moglibyśmy poczekać – odpisujemy natychmiast. Jeżeli tylko to możliwe – ograniczmy jego używanie podczas nauki lub pracy, dobrym rozwiązaniem będzie pozostawienie urządzenia w znacznej odległości od nas, co sprawi, że zwyczajnie – z czasem – zabraknie nam chęci na to, by interesować się każdym, pojedynczym i często nieistotnymi powiadomieniami.

Sen.

Sen ma ogromny wpływ na wiele procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie – odpowiada, między innymi, za regulację gospodarki hormonalnej. Prozaiczną kwestią jest jednak to, że zapewnia nam odpoczynek – jego niedobór w bezpośrednim stopniu przekładać się będzie na problemy z koncentracją.

Dieta.

Odpowiednio zbilansowana dieta to coś, na co każdy powinien się zdecydować. Jeżeli nie przykładamy większej wagi do posiłków, które spożywamy – może się to bezpośrednio odbijać na naszym zdrowiu, urodzie czy właśnie koncentracji. Warto wzbogacić naszą dietę o witaminy z grupy B i E.