Okna życia stanowią specjalne miejsca, w których matki mogą pozostawić swoje dzieci, nie narażając się przy tym na konsekwencje prawne – miejsca te zapewniają całkowite bezpieczeństwo porzuconym dzieciom, zapewniając im przede wszystkim niezbędną opiekę. Dotychczas okna życia kojarzone były jedynie w ten sposób, prawie rok temu powstało jednak pierwsze tego rodzaju miejsce w Aleksandrowie Łódzkim, w którym pozostawić można niechciane zwierzę. Była to swoista inspiracja dla instytucji w pozostałych miastach polski, podobne okna życia dla zwierząt zaczęto otwierać w wielu, innych miejscach.

Nie porzucaj, oddaj w dobre ręce.

Porzucanie psów, kotów jest – niestety – wciąż częstym zjawiskiem, które niezwykle często widoczne jest szczególnie w okresach poświątecznych. Wiele osób decyduje się podarować swoim pociechom szczeniaczka lub kotka w postaci prezentu, a po jakimś czasie przychodzi otrzeźwienie. Zwierzę okazuje się nie być potulną zabawką, a całkowicie świadomą i czułą istotą, która ma swoje potrzeby – wiele osób nie jest w stanie tych potrzeb spełnić, stąd nagminne jest „wyrzucanie” takich zwierząt w lasach, czy nawet przywiązywanie ich do drzew.

Okno życia dla zwierząt.

Tego rodzaju miejsca są i – niestety – będą potrzebne. Bezdomnych psów i kotów w Polsce jest ogromna ilość, są one jednak systematycznie wyłapywane i umieszczane w schroniskach. Bez względu na to, czy zwierzę okazało się nietrafionym prezentem, czy też do ich pozostawienia zmusza nagła zmiana sytuacji życiowej – porzucanie ich i pozostawianie samym sobie nie jest rozwiązaniem. W wiadomościach co jakiś czas usłyszeć możemy o przypadkach przywiązania wycieńczonego psa do drzewa w lesie, wyrzucenia szczeniaczków w worku do rzeki – pojawianie się w kolejnych miastach okien życia dla zwierząt być może wpłynie na zmniejszenie ilości takich przypadków.