Boleśnie odczuwana zbliżająca się miesiączka to problem, który dotyczy sporej części kobiet. Mowa tu o zespole napięcia przedmiesiączkowego, który może powodować wiele nieprzyjemnych i bolesnych objawów. Zespół napięcia przedmiesiączkowego to nie tylko objawy psychiczne, lecz również fizyczne, które potrafią skutecznie uniemożliwić normalne funkcjonowanie.

Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Dolegliwości związane ze zbliżającym się okresem menstruacji to problem, który dotyka sporą część kobiet. Objawy są dosyć zróżnicowane i dotyczą zarówno sfery psychicznej, jak i fizycznej. W większości przypadków – objawy PMS (Premenstrual Syndrome) nie są na tyle dotkliwe, by uniemożliwiały normalne funkcjonowanie, z całą pewnością są jednak niezwykle uciążliwe.

Fizyczne objawy PMS

  • Do dolegliwości fizycznych zalicza się przede wszystkim bóle mięśniowe, stawowe. Wiele kobiet odczuwa również tkliwość piersi, jak i doświadcza pojawiających się na twarzy wyprysków.

Objawy psychiczne PMS

  • Wyróżnia się między innymi wahania nastroju, które są w szczególności uciążliwe. Osoba borykająca się z objawami PMS może także odczuwać wzmożoną senność, stanów depresyjnych czy lęków. Równie częstym objawem jest wzmożony apetyt.

Jak poradzić sobie z zespołem napięcia przedmiesiączkowego?

Wszystko zależy od nasilenia objawów jak i skali problemu. Pomocne jest przede wszystkim odstawienie wszelkiego rodzaju używek, a więc alkoholu, papierosów oraz kawy. Warto jest także wprowadzić do swojego życia odrobinę aktywności fizycznej. Wszystko to tyczy się jednak PMS o łagodnym, lub zwyczajnie znośnym przebiegu. Jeżeli występujące objawy są na tyle dokuczliwe lub bolesne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej farmakologii. W leczeniu objawów PMS najczęściej stosuje się antykoncepcję hormonalną lub łagodne leki antydepresyjne – SSRI.