Prośba o podwyżkę stosunkowo drażliwy temat, którego obawia się ogromna ilość pracowników. Perspektywa konfrontacji z szefem potrafi budzić, często, uzasadniony lęk. Nie ma co ukrywać, że w pewnym momencie naszej kariery zawodowej zauważamy, że nasze działania i praca zwyczajnie zasługują na podwyżkę. Zamiast jednak udać się na bezpośrednią rozmowę z pracodawcą, unikamy tematu i czekamy na ruch z jego strony. Jak więc można przygotować się do tego, by ubiegać się o podwyżkę?

Argumenty.

O podwyżkę powinieneś ubiegać się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy Twoje wyniki i osiągnięcia naprawdę na to zasługują. Zastanów się więc, jakie argumenty możesz przedstawić swojemu pracodawcy – niech będą to lepsze wyniki sprzedażowe, szybsze wykonywanie powierzonych zadań. Być może swoją pomysłowością i kreatywnością doprowadziłeś do wprowadzenia całkowicie nowego rozwiązania, które pozytywnie wpływa na produktywność pozostałych pracowników. Istotne może być również to, że – czy to za sprawą kursów, czy studiów – zwyczajnie podniosłeś swoje kwalifikacje i umiejętności, przez co stałeś się cenniejszy na rynku pracy.

Ustal odpowiedni czas.

Zdecydowanie nie poleca się, by bez zapowiedzi zawędrować do biura szefa lub przełożonego celem podjęcia tematu podwyżki. Tego rodzaju rozmowa powinna zostać zawczasu zaplanowana, dlatego, zanim podejmiesz temat podwyżki, poinformuj pracodawcę, że chciałbyś z nim porozmawiać o temacie, który jest dla Ciebie ważny. Gdy zbliżył się umówiony termin spotkania, zwróć jednak uwagę na to, czy mimo wszystko jest to odpowiedni moment – być może dzień ten okazał się być niezwykle ciężki, a sam szef nie dopisuje humorem. W takim przypadku zdecydowanie lepiej jest przełożyć spotkanie na inny termin.