Odwiedzając zwykłe sklepy spożywcze, supermarkety czy drogerie z kosmetykami możemy natrafić na preparaty określane nazwami dezodorant i antyperspirant. Wiele osób, a czasami nawet same firmy, stosują ich nazewnictwo w sposób zamienny. Tymczasem należy pamiętać o tym, że antyperspirant i dezodorant nie są jednym i tym samym. Jakie są więc główne różnice pomiędzy dwoma preparatami?

Dezodorant.

Sam dezodorant ogranicza się najczęściej do zamaskowania nieprzyjemnego zapachu, jaki może być wytwarzany przez nasze ciało. Ciekawostką niech będzie to, że wydzielany przez nas pot jest substancją całkowicie bezwonną. Na naszej skórze znajdują się jednak niezliczone wręcz ilości bakterii, które po kontakcie z potem zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach. Dezodorant ma zadanie ukryć ten zapach i tym samym zapewnić nam uczucie ogólnego komfortu.

Antyperspirant.

Działanie antyperspirantu jest o wiele bardziej złożone, ponieważ jego zadaniem jest nie tylko pozostawienie na naszej skórze przyjemnego zapachu, lecz również zmniejszenie ilości wydzielanego miejscowo potu. Zawarte w antyperspirancie składniki sprawiają, że pory na naszym ciele zwyczajnie się zwężają, a tym samym – ogranicza się ilość wydzielanego przez nie potu.