Płyn lugola rozsławił się po niechlubnej i tragicznej w skutkach eksplozji reaktora jądrowego w Czarnobylu. Był to największy w dziejach tego rodzaju wypadek. Na całym świecie zapanowała ogromna panika i strach przed promieniotwórczymi skutkami całego wydarzenia. Osoby z tamtego okresu pamiętać mogą o znanym specyfiku, określanym jako płyn lugola, który podawany był niemal wszystkim obywatelom. W ostatnim czasie płyn ten zyskał drugie życie, głównie poprzez wiadomości dopływające do nas z pogrążonej w wojnie Ukrainie, na której to zniszczona miała zostać elektrownia atomowa w Zaporożu. Na popularnych portalach aukcyjnych znaleźć mogliśmy setki, jak nie tysiące ofert sprzedaży tego płynu – a wszystkie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród kupujących. Jednak nieuzasadnione spożycie płynu lugola może przynieść znacznie większą ilość szkód, aniżeli pożytku.

Czym jest płyn Lugola?

Jest to nic innego, jak wodny roztwór zawierający związki jodu i jodku potasu. Historia tego specyfiku sięga początku XIX wieku, kiedy to opracowany został przez francuskiego lekarza jako skuteczna broń w walce z gruźlicą – jak się jednak okazało, preparat ten nie spełniał zamierzonego efektu. W Polsce i na świecie rozsławił się jednak po awarii jądrowej w Czarnobylu. Po latach jednak nawet osoby odpowiedzialne za decyzję o podaniu obywatelom płynu lugola przyznają, że było to spowodowane ogólną paniką, a po głębszej analizie – zwyczajnie nieuzasadnione. Płyn Lugola powinien być spożyty tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy doszło do bezpośredniego skażenia radioaktywnym jodem – a zadaniem preparatu jest sprawienie, by nasz organizm nie był w stanie go wchłonąć.

Negatywne aspekty przyjmowania płynu Lugola.

Polacy, bazując na licznych badaniach i statystykach, są narodem lekomanów. Nie dziwi więc, że różnego rodzaju specyfiki są przyjmowane nie tylko w nadmiernej ilości, lecz także w ramach swoistej profilaktyki. Podobnie sprawa ma się z płynem Lugola, który zaczął być spożywany na „wszelki wypadek”. Sam preparat może powodować problemy związane z układem pokarmowym i podrażnieniem błony śluzowej. W przypadku osób borykających się z nadczynnością tarczycy lub niewydolnością nerek, skutki spożycia Lugoli mogą być opłakane.