Psy, zarówno jak ludzie, są niezwykle indywidualnymi istotami, które cechują zróżnicowane potrzeby, często podyktowane są kwestiami rasowymi. Niektóre rasy doskonale czują się w niewielkim mieszkaniu w bliskości właściciela, inne zaś potrzebują nieco większej przestrzeni. Dom z ogrodem to miejsce wręcz idealne dla naszego czworonoga, nie każda jednak rasa będzie czuć się tam dobrze.

Dom z ogrodem to nie wszystko – dla psa najważniejszy jest właściciel.

Pamiętajmy, że sam ogród nie spełni wszystkich oczekiwań naszego psa. Jest to istota wykazująca się sporą inteligencją emocjonalną, a przy tym – zwyczajnie potrzebuje uwagi ze strony swojego właściciela. Jeżeli rozważamy urządzenie w naszym ogrodzie wybiegu dla psa – pamiętajmy, że chcąc, czy nie chcąc, staje się on członkiem naszej rodziny. W taki też sposób powinniśmy więc go traktować.

Pies do ogrodu? – postaw na rasy stróżujące.

  • Mastif tybetański. Mastif to niezwykle wyjątkowa rasa, którą cechuje ogromna odwaga, przywiązanie do właścicieli i niezależny charakter. Z tego względu nie jest on polecany osobom, które nie mają doświadczenia z tresurą.
  • Owczarek niemiecki. To rozsławiona na niemal cały świat rasa, która na co dzień spełnia się w roli psa pracującego, najczęściej w różnego rodzaju formacjach mundurowych, a więc policji czy straży granicznej. Jest to pies energiczny, a przy tym uwielbiają tresurę i obecność właściciela. Nie znoszą jednak samotności, toteż pozostawione same – mogą wyrządzić sporo szkód.
  • Bernardyn. Te psy uwielbiają przebywać na świeżym powietrzu, a ogród będzie dla nich idealną wręcz oazą. Bernardyny są inteligentnymi i rodzinnymi psami.
  • Rottweiler. Ta rasa nie cieszy się dobrą sławą, głównie za sprawą pop kultury. W rzeczywistości – jeżeli zostaną odpowiednio poprowadzone – są niezwykle potulnymi psami, które uwielbiają przebywać ze swoim właścicielem. Nie należy jednak zapominać, że są psami ogromnie terytorialnymi, dlatego w stosunku do obcych pozostawać będą nieufne.